×

منوی بالا

منوی اصلی

منوی فوتر

یک اشتباه، یک کشف جدید: بهره گیری نانوذرات ساخته شده توسط باکتری ها برای مقابله با عفونت های مقاوم به آنتی بیوتیک   محققان دانشگاه Northeastern University مدعی شدند، ذرات میکروسکوپی ساخته شده توسط باکتری های مقاوم به آنتی بیوتیک، می توانند جایگزین آنتی بیوتیک های سنتی شوند و راه حلی برای این بحران در […]

یک اشتباه، یک کشف جدید:

بهره گیری نانوذرات ساخته شده توسط باکتری ها برای مقابله با عفونت های مقاوم به آنتی بیوتیک

 

محققان دانشگاه Northeastern University مدعی شدند، ذرات میکروسکوپی ساخته شده توسط باکتری های مقاوم به آنتی بیوتیک، می توانند جایگزین آنتی بیوتیک های سنتی شوند و راه حلی برای این بحران در حال پیش بینی فراهم کنند.

محققان از نانوذرات ساخته شده توسط باکتری ها برای مقابله با عفونت های مقاوم به آنتی بیوتیک مانند MRSA استفاده می کنند. تخمین زده می شود 700000 نفر در سراسر جهان هر سال در اثر عفونت های مقاوم به آنتی بیوتیک ، از جمله گونه های E. coli ، استافیلوکوک و پنومونی می میرند. و اگر روند فعلی ادامه یابد ، برخی پیش بینی ها می گویند که میزان مرگ و میر سالانه ممکن است تا سال 2050 به 10 میلیون نفر برسد و از تعداد کشته شدگان توسط همه سرطان ها در هم پیشی بگیرد.

تصویر: نانوذرات سلنیوم ساخته شده علیه Staphylococcus aureus مقاوم به آنتی بیوتیک.

محققان دانشگاه Northeastern University مدعی شدند، ذرات میکروسکوپی ساخته شده توسط باکتری های مقاوم به آنتی بیوتیک، می توانند جایگزین آنتی بیوتیک های سنتی شوند و راه حلی برای این بحران در حال پیش بینی فراهم کنند.

وبستر استاد مهندسی شیمی این دانشگاه و همکارانش در حال استفاده از باکتریها برای تولید نانوذرات فلزی هستند که انداره ای بین یک تا 100 نانومتر دارند. محققان دریافتند که این نانوذرات بخصوص در کشتن هر نوع سلول تولید کننده آنها، بخصوص از جمله سویه های باکتری مقاوم در برابر آنتی بیوتیک های سنتی موثر هستند.

این محققان مدعی شدند، این ذرات که توسط ارگانیسم های زنده ساخته می شوند ، در واقع بهتر از آنهایی هستند که از طریق شیمی مصنوعی ساخته می شوند. آنها می توانند باکتریها یا سلولهای سازنده را به طور انتخابی هدف قرار دهند. به دلیل کوچک بودن آنها ، نانوذرات می توانند سلولها را با آسیب رساندن به آنها از خارج یا از بین بردن عملکردهای سلولی از داخل از بین ببرند.

نانوذرات به طور معمول با استفاده از واکنش های شیمیایی به صورت مصنوعی تولید می شوند. اما محققان با تغذیه باکتریها یا سلولهای دیگر به عنوان ماده شیمیایی مناسب ، قادر به استفاده از مکانیسمهای داخلی سلول برای تولید نانوذرات هستند.

در حالی که محققان مطمئن نیستند که چرا این نانوذرات به طور خاص سازندگان خود را هدف قرار می دهند ، اما این گروه حدس می زنند که این باکتریها ممکن است نانوذرات  تولیدی توسط خودشان را به عنوان “دوست” تشخیص دهند. هنگامی که باکتریها نانوذرات را می سازند ، آنها را در یک هاله نازک پروتئین قرار می دهند. این لایه پروتئین ممکن است باعث شود سایر باکتری های موجود در همان گونه ، آنها را پیامی “دوستانه”  در نظر بگیرند و اجازه نزدیکی و ورود نانوذرات به داخل ساختار خودشان را بدهند. و ظاهرا مکانسیمی شبیه عاملکرد اسب تروا رخ می دهد.

نکته اعجاب انگیز این پژوهش کشف اتفاقی این موضوع بود، بطوریکه یکی از محققان این تیم تحقیقاتی به جای اینکه نانوذرات را با یک باکتری متفاوت برای از بین بردن آنها مخلوط کند ، آنها را با همان  نوع باکتری مخلوط کرد، و نتیجه ی حاصل از آن از بین رفتن باکتریهای مقاوم به آنتی بیوتیک تولید کننده نانوذره بود.

این نانوذرات که تقریباً هیچ تاثیری بر باکتری هایی که وی قصد آزمایش آنها را داشت بروز نداد ، به طور موثری باکتری های ایجاد کننده را از بین بردند.

بر اساس پیش بینی این محققان این کشف می تواند راهی برای مقابله با افزایش تعداد عفونت های مقاوم به آنتی بیوتیک فراهم کند. محققان همچنین به دنبال استفاده از این روشها برای طراحی درمان سرطان مبتنی بر نانوذرات هستند.

 

منبع:  سایت دانشگاه Northeastern University

تهیه و تنظیم خبر: سید احمد دهدست

عضوانجمن علمی نانوفناوری پزشکی ایران

پژوهشگر نانوفناوری گروه بیوشیمی دانشگاه علوم پزشکی ایران

دسته بندی: آخرین اخبار برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد