×

منوی بالا

منوی اصلی

منوی فوتر

پژوهشگران دانشکده فن­آوری­های نوین پزشکی در دانشگاه علوم پزشکی تهران موفق به طراحی و سنتز نانوذرات با کاربرد همزمان تشخیص و درمان (Theranostic) در سرطان پستان شدند. در این پژوهش نانوذرات هسته- پوسته از جنس نقره- اکسید روی (Ag@ZnO) با موفقیت سنتز شد. وجود پوشش اکسید روی سبب تنظیم زنجیره شار الکترونی و تشکیل حفرات […]

پژوهشگران دانشکده فن­آوری­های نوین پزشکی در دانشگاه علوم پزشکی تهران موفق به طراحی و سنتز نانوذرات با کاربرد همزمان تشخیص و درمان (Theranostic) در سرطان پستان شدند.

در این پژوهش نانوذرات هسته- پوسته از جنس نقره- اکسید روی (Ag@ZnO) با موفقیت سنتز شد. وجود پوشش اکسید روی سبب تنظیم زنجیره شار الکترونی و تشکیل حفرات در نانوذرات در شرایط تحت تابش اشعه ماورای بنفش می­گردد. این پدیده نهایتا سبب تولید گونه های فعال اکسیژن فعال ROS)) از نانوذرات هسته- پوسته و بروز آپاپتوز و مرگ سلول­های سرطانی پستان (MDA-MB231) گردید. علاوه بر آن کارایی تشخیصی این سیستم هم بسیار مناسب ارزیابی گردید.

نتایج انکوبه نمودن سلول­های سرطانی در حالت بدون تابش ماورای بنفش نشان داد که نانوذرات فاقد سمیت هستند و بر خلاف حالت برانگیخته، سبب تحریک زنجیره آپاپتوز و مرگ سلولی نمی شوند، لذا می توان بیان نمود که این سیستم زیست سازگار می­باشد.

این پژوهش بخشی از پایان نامه سرکار خانم بهناز قائمی (دانشجوی دکتری نانوفناوری پزشکی) است که به راهنمایی جناب آقای دکتر امیر امانی و سرکار خانم شرمین خرازی درحال اجرا است. مفتخریم به استحضار برسانیم که نتایج این بخش از تحقیق به شناسه 10.1021/acsami.8b03822  در مجله ACS Applied Materials & Interface  با ضریب تاثیر 8.097 منتشر شده است. برای ایشان و تمامی محققین کشور عزیزمان بهترین­ها را آرزومندیم.

 

تهیه و تنظیم خبر

محمود اوصانلو

استادیار گروه نانوفناوری پزشکی

دانشگاه علوم پزشکی فسا

دسته بندی: آخرین اخبار, اسلایدر برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد