×

منوی بالا

منوی اصلی

منوی فوتر

اخیراً یک مطالعه­ جامع در مورد قابلیت­های نانوذرات طلا کلاهک­ دار شده (capped gold nanoparticles) با عوامل مختلف هدفمند شده برای کاربردهای تشخیصی و درمانی با کمک سیستم­های دارو رسانی، انجام گرفته است. دراین مقاله­ ای مروری، توصیف کاملاً روشنی از C-GNPs و کاربردهای این نانوذرات ارائه شده است. نانوذرات طلا بدلیل ویژگی­های فیزیکی و […]

اخیراً یک مطالعه­ جامع در مورد قابلیت­های نانوذرات طلا کلاهک­ دار شده (capped gold nanoparticles) با عوامل مختلف هدفمند شده برای کاربردهای تشخیصی و درمانی با کمک سیستم­های دارو رسانی، انجام گرفته است. دراین مقاله­ ای مروری، توصیف کاملاً روشنی از C-GNPs و کاربردهای این نانوذرات ارائه شده است.

نانوذرات طلا بدلیل ویژگی­های فیزیکی و شیمیایی منحصر به فردشان برای کاربردهای تصویربرداری، تشخیصی و درمانی مورد توجه زیادی قرار گرفته­ اند. نانوذرات طلا در چند دهه ا­ی گذشته در علوم پزشکی مدرن در زمینه­ های تشخیصی همچون بیوسنسورها و ایمونواسی، و در زمینه­ های درمانی مثل درمان فوتوترمال عفونت­ها و سلول­های توموری، درمان روماتوئید آرتریت و لوکمیا و همچنین به عنوان حامل دارویی در سیستم­های دارورسانی هدفمند استفاده شده ­اند. برای این اهداف، سطح نانوذرات طلا می­تواند اصلاح یا عامل­دار شوند، بدین منظور از عوامل پوشش­دهنده­ی مختلفی همچون کربوهیدرات­ها، آمینواسیدها، پپتیدها و پروتئین­ها  می­توان استفاده کرد. این نانو ذرات کلاهک دار شده قابلیت­های زیادی برای استفاده به عنوان سیستم­های دارورسانی، بخصوص برای درمان سرطان دارند. همچنین بطور قابل توجهی برای تحویل داروهای ضد سرطان و ضد تومور بکار گرفته شده ­اند. یافته­ های این مطالعه نشان می­دهد C-GNPs قابلیت هدف­گیری داروهای ضد سرطانی، پایدار سازی پروتئین­ها، بازسازی پوست، رسانش خوراکی انسولین و دیگر کاربردها را دارند و در نهایت مهمترین کاربرد این نانوذرات جدید پیش رفتن آنها جهت راهی برای درمان سرطان میباشد.

این تحقیق حاصل تلاش گروهی تیم مجله­ ی تخصصی نانوپزشکی Nanomedicine Research Journal و دیگر همکاران است. نتایج این بررسی با عنوان The promising potentials of capped gold nanoparticles for drug delivery systems در مجله Journal of Drug Targeting با ضریب تأثیر 3.06 در 18 اکتبر 2017 بصورت آنلاین منتشر شده است.

DOI: https://doi.org/10.1080/1061186X.2017.1387790

 

تهیه و تنظیم خبر:

حسن ملکی

دانشجوی PhD نانوفناوری پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی تهران

دسته بندی: آخرین اخبار, اسلایدر, گالری تصاویر, گالری فیلم برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد