×

منوی بالا

منوی اصلی

منوی فوتر

رباط­ ها در مقیاس نانومتریک پتانسیل بسیار خوبی برای استفاده در سامانه­ های دارورسانی هوشمند و تحریک جهت فعالسازهای مولکولی را دارند. نتایج یکی از این پژوهش­ ها به صورت مطالعه کامل اخیرا به شناسه nature.com/articles/doi:10.1038/nbt.4071 در مجله Nature Biotechnology منتشر گردیده است. پژوهشگران با طراحی نوعی DNA اوریگامی (Origami DNA) موفق به ساخت یک نوع […]

رباط­ ها در مقیاس نانومتریک پتانسیل بسیار خوبی برای استفاده در سامانه­ های دارورسانی هوشمند و تحریک جهت فعالسازهای مولکولی را دارند. نتایج یکی از این پژوهش­ ها به صورت مطالعه کامل اخیرا به شناسه nature.com/articles/doi:10.1038/nbt.4071 در مجله Nature Biotechnology منتشر گردیده است.

پژوهشگران با طراحی نوعی DNA اوریگامی (Origami DNA) موفق به ساخت یک نوع رباط برنامه­ریزی شده جهت انتقال محموله بویژه به تومورها شدند. سطح خارجی این نانو-رباط با یک DNA آپتامر عاملدار گردید که به آن امکان اتصال به نوکلئولین (Nucleolin) را می­دهد. اضافه می­گردد نوکلئولین نوعی پروتئین است که بطور خاص در تومورهای سلول­های اندوتلیال بیان می­گردد. همچنین حفره داخلی این نانو-رباط با ترومبین (نوعی از فاکتورهای انعقادی خون) پر می­شود. از ویژگی­های منحصر به فرد این نانو-رباط انتقال هدفمند به واسطه نوکلئولین و فعالسازی مولکولی برای گشایش مکانیکی DNA رباط است. لذا ترومبین موجود در نانو-رباط با سلول­های توموری مواجه شده و مسیر انعقادی تومور را فعال می­کند.

در این پژوهش از موش به عنوان مدل استفاده گردید و مشخص گردید با تزریق وریدی این سامانه و رساندن ترومبین به عروق خونی تومور و القای ترومبوز داخل عضلانی در محل، تومور به سمت نکروز پیش رفته و رشد آن متوقف می­شود.

این سامانه به لحاظ بی­خطر بودن و عدم تحریک سیستم ایمنی در موش­ (Mice) و نوعی از خوک­ها (Bama miniature pigs) با موفقیت تست گردید.

 

تهیه و تنظیم خبر

محمود اوصانلو

استادیار گروه نانوفناوری پزشکی

دانشگاه علوم پزشکی فسا

دسته بندی: آخرین اخبار, گالری تصاویر, گالری فیلم برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد