×

منوی بالا

منوی اصلی

منوی فوتر

عمده کاربرد فناوری نانو در فیلد سرطان معطوف به رساندن داروهایی با سمیت بالا بصورت سیستماتیک به بافت هدف است. در دارورسانی سیستماتیک تجمع نانوذرات در بافت هدف وابسته به اثر EPR می‌باشد. دارورسانی سیستماتیک به نخاع در نتیجه وجود سد خونی نخاعی (blood spine barrier) با محدودیت‌های اساسی در عبور داروها مواجه است. دارورسانی […]

عمده کاربرد فناوری نانو در فیلد سرطان معطوف به رساندن داروهایی با سمیت بالا بصورت سیستماتیک به بافت هدف است. در دارورسانی سیستماتیک تجمع نانوذرات در بافت هدف وابسته به اثر EPR می‌باشد. دارورسانی سیستماتیک به نخاع در نتیجه وجود سد خونی نخاعی (blood spine barrier) با محدودیت‌های اساسی در عبور داروها مواجه است.

دارورسانی فعال به کمک نانوذرات مغناطیسی تکنیک جدیدی برای دستیابی به تومورهای موجود در سیستم اعصاب مرکزی (central nervous system) از جمله نخاع است که در سال‌های اخیر مورد توجه قرار گرفته است. نتایج یکی از این پژوهش‌ها اخیرا به شناسه DOI: 10.1038/s41598-018-29736-5 در مجله Scientific Reports (از سری مجلات انتشاراتNature ) به چاپ رسیده است.

در این پژوهش ابتدا داروی ضد سرطان دوکسوروبیسین به نانوذرات زیست سازگار سوپرپارامغناطیسی به عنوان حامل دارو کنژوگه شد. سپس یک آهن‌ربای کوچک در زیر پوست منطقه هدف از ستون فقرات در مدل رت ایمپلنت گردید. در ادامه نانوذرات مغناطیسی به فضای اطراف ستون فقرات تزریق شدند. آهن‌ربای ایمپلنت شده سبب رساندن نانوذرات به سایت هدف و موفقیت در مکان‌یابی تومور گرفت شده در ستون فقرات گردید. به کمک این تکنیک می‌توان غلظت‌های بالایی از دارو را بدون بروز سمیت، بصورت سیستماتیک به بافت هدف رساند.

تهیه و تنظیم خبر:

محمود اوصانلو

استادیار گروه نانوفناوری پزشکی

دانشگاه علوم پزشکی فسا

دسته بندی: آخرین اخبار, گالری تصاویر برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد