×

منوی بالا

منوی اصلی

منوی فوتر

نبود ابزار و روش مناسب برای شناسایی ترکیبات دارویی جدید از ماتریکس­های پیچیده یکی از مهمترین چالش­ها در توسعه داروهای جدید است. در یکی از گزارشاتی که اخیرا با شناسه 10.1039/c9nr01292c در مجله Nanoscale به چاپ رسیده است، راهکار نوینی برای شناسایی ترکیبات جدید دارویی که البته قابلیت اتصال به گیرنده­های ترانس­ممبران را دارند، ارائه […]

نبود ابزار و روش مناسب برای شناسایی ترکیبات دارویی جدید از ماتریکس­های پیچیده یکی از مهمترین چالش­ها در توسعه داروهای جدید است. در یکی از گزارشاتی که اخیرا با شناسه 10.1039/c9nr01292c در مجله Nanoscale به چاپ رسیده است، راهکار نوینی برای شناسایی ترکیبات جدید دارویی که البته قابلیت اتصال به گیرنده­های ترانس­ممبران را دارند، ارائه شده است. بدین منظور از گیرنده­های نیکوتینیα3β4  به عنوان شناساگر در سیستم جداساز استفاده شد. در این سیستم طی فرایندی که در شکل زیر مشاهده می­شود، نانوذرات آهن درون غشای سلولی محصور شدند (CMNPs= Cell membrane coated Iron oxide nanoparticles). گیرنده­ها نیز به خوبی در شکل قابل مشاهده هستند. تشکیل CMNPs به کمک آنالیز TEM تایید شد.

در این پژوهش به خوبی کارایی ابراز جدید برای شناسایی اختصاصی و استخراج موثر ترکیبات متصل شده به آن از ماتریکس پیرامون اثبات گردید. به عبارتی دیگر، این سیستم همانند جاذب در ستون قرار داده می­شود و هنگام عبور نمونه، آنالیت­های موجود در آن با اتصال مستقیم به گیرنده براحتی قابل شناسایی و جداسازی می­شوند. برای بررسی کارایی سیستم از روش­های استاندارد از کروماتوگرافی مایع و اسپکترومتری جرمی استفاده شد. مشخص شد این سیستم به ویژه در شناسایی اجزای مختلف کارایی بسیاری دارد.

تهیه و تنظیم خبر

دکتر محمود اوصانلو

استادیار نانوفناوری پزشکی دانشگاه علوم پزشکی فسا

دسته بندی: آخرین اخبار برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد