×

منوی بالا

منوی اصلی

منوی فوتر

طی یک مطالعه توسط محققان دانشگاه بیرمنگام، تاثیر نانوذرات طلا بر روی بقا، رفتار و عملکرد سلول‌های اندوتلیال بررسی شد. در این راستا 5 نوع نانوذره مورد مطالعه قرار گرفت: نانوذرات طلا با ابعاد 5 و 20 نانومتر در دو حالت بی/با پوشش پلیمر زیست سازگار پلی‌اتیلن‌گلیکول (PEG) و نانوذرات 60 نانومتری بدون پوشش. مطالعه […]

طی یک مطالعه توسط محققان دانشگاه بیرمنگام، تاثیر نانوذرات طلا بر روی بقا، رفتار و عملکرد سلول‌های اندوتلیال بررسی شد. در این راستا 5 نوع نانوذره مورد مطالعه قرار گرفت: نانوذرات طلا با ابعاد 5 و 20 نانومتر در دو حالت بی/با پوشش پلیمر زیست سازگار پلی‌اتیلن‌گلیکول (PEG) و نانوذرات 60 نانومتری بدون پوشش.

مطالعه نشان داد نانوذرات مذکور تفاوت معناداری در میزان بقای سلولی نداشتند و همگی منجر به کاهش گونه‌‌های اکسیژن فعال (ROS) در سلول‌های اندوتلیال شدند. در این بین نانوذرات 20 نانومتری بدون پوشش موجب افزایش %50 نفوذپذیری اندوتلیال و کندی بازیابی فعالیت آنها پس از اتمام مواجه با نانوذرات شدند.

این نقص در سلول‌ها ناشی از عدم توازن نیروهای درون سلولی و برون سلولی است که منجر به تغییر آرایش میکروفیلامان‌های اکتینی می‌شود. این تغییرات در نتیجه فعال شدن یک مسیر سلولی (Rho/ROCK kinase) ایجاد می‌شود.

بررسی این گونه تغییرات وابسته به اندازه نانوذرات در سیستم‌های بیولوژیکی بسیار مهم هستند و به کمک اطلاعات بدست آمده از آنها، می‌توان نانوذرات با ویژگی خاص را طراحی نمود.

نتایج این پژوهش به شناسه DOI: 10.1080/17435390.2017.1371349 در مجله Nanotoxicology به چاپ رسیده است.

 

تهیه و تنظیم خبر

محمود اوصانلو

دانش‌آموخته دکتری نانوفناوری پزشکی

علوم پزشکی تهران

دسته بندی: آخرین اخبار, اسلایدر, خبرنامه, گالری تصاویر, گالری فیلم برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد