×

منوی بالا

منوی اصلی

منوی فوتر

سالهاست که محققان حیطه نانوفناوری‌پزشکی به دنبال طراحی سیستم‌هایی هستند که بتوانند سرطان‌ها را ریشه‌کن نمایند. این در حالیست که برخی نانومواد به خودی خود قادر هستند در دیواره اندوتلیال عروق خونی حفراتی در حد میکرومتر ایجاد کنند. سلول‌های سرطانی قادر هستند از این حفرات عبور نموده و به فضاهای دیگر متاستاز دهند. این مطلب […]

سالهاست که محققان حیطه نانوفناوری‌پزشکی به دنبال طراحی سیستم‌هایی هستند که بتوانند سرطان‌ها را ریشه‌کن نمایند. این در حالیست که برخی نانومواد به خودی خود قادر هستند در دیواره اندوتلیال عروق خونی حفراتی در حد میکرومتر ایجاد کنند. سلول‌های سرطانی قادر هستند از این حفرات عبور نموده و به فضاهای دیگر متاستاز دهند. این مطلب بخشی از چکیده مقاله‌ای است که اخیرا به شناسه 10.1038/s41565-018-0356-z در مجله Nature Nanotechnology به چاپ رسیده است.

در این پژوهش نشان داده شد که نانوذرات با تخریب برهمکنش بین پروتئین‌های کادهرین سبب ایجاد حفره در برخی از لایه‌های اندوتلیال می‌شوند. همچنین در مدل حیوانی نشان‌ داده شد که با تزریق داخل وریدی نانوذراتی نظیر دی‌اکسید تیتانیوم، سیلیکا و طلا دو پدیده ورود و خروج (Intravasation و Extravasation) سلول‌های سرطانی پستان از دیواره عروق به طور معناداری افزایش میابد. نتیجه این افزایش تبادلات گسترش متاستاز موجود و نیز ایجاد سایت‌های جدیدی از سرطان بود. با توجه به یافته‌های این دست از مقالات به نظر می‌رسد که به طور همزمان با طراحی سیستم‌های جدید در درمان سرطان بایستی برهمکنش نانوذرات در محیط پیچیده بیولوژیکی نیز مورد توجه قرار گیرد.

تهیه و تنظیم خبر

محمود اوصانلو

استادیار نانوفناوری پزشکی

دانشگاه علوم پزشکی فسا

دسته بندی: آخرین اخبار برچسب ها:

به اشتراک بگذارید :

مطالب مشابه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد